Benzodiazepinova poradna  

Dotazy

Rivotril

Togog

Ode dneška jsem bez rivotrilu, již druhý pokus o vysazení. A říkám si co by mně pomohlo nemyslet na to, že ho nemám. Chci být na sebe tvrdej, procházky, sport , zvlášť jízda na rotopedu. Hudba apod. Myslíte si , že to je správná volba ? Bral jsem 5 let 4 mg denně, ob týden 0,25 dolů. Zatím to jde i když je pravda, že jsem si asi 3-4 x vzal prášek navíc 2 mg. Mohli byste mi doporučit nějaké doplňky stravy, jako gymkoprim apod. Chci být na sebe opravdu tvrdej, říkat si v hlavě, když se objeví úzkost, většinou panicka, no co tak tady maximálně umřu, je to morbidní, ale mohlo by to pomoci.Diky za rady.

Odpověděl: Tereza Ehrenbergerová

Dobrý den,

myslím, že jste si zvolil dobře - sport a pohyb na vzduchu jsou určitě dobrý způsob, jak si trochu „vyčistit hlavu", odreaovat se a snížit četnost a intenzitu myšlenek na Rivotril a bažení po něm. Někomu pomáhá hudba, někdo si jde radši zaběhat. Dál by sem obecně patřila pestrá strava (zelenina, ovoce), dostatek spánku, čas na odpočinek, čas s přáteli, rodinou... zkrátka, „zdravé" aktivity, ideálně takové, které nemáte s užíváním Rivotrilu spojené.

 

Chcete být na sebe tvrdej, já ale myslím, že by bylo fajn, abyste byl i „hodnej" - ocenil se za to, co jste zvládl, byl schopen se pozitivně povzbudit. Když na vás přijde bažení či nějaké chmurné myšlenky či úzkosti - je to docela přirozené a není třeba si to vyčítat. Myšlenky přichází a odchází. Postupně se můžete naučit, jak nepříjemné stavy zvládat. Existují např. různé relaxační techniky, které mohou pomoci od úzkosti, meditace a podobně. Spoustu návodů můžete najít i na internetu.

 

Co ještě můžete dělat: nebýt na to sám. Jednak vám může pomoci, když si o tom, co prožíváte, promluvíte s někým blízkým - někým z rodiny, kamarádem či známým. Někdo zase preferuje, promluvit si o tom s odborníkem - psychiatrem či psychoterapeutem. Terapeut, zvlášť specializovaný na adiktologickou problematiku, vám může poradit mnoho konkrétních způsobů, jak zvládat stavy po vysazení léků. Zároveň je to člověk, se kterým můžete probrat cokoli, co vás tíží či co vás naopak těší, a dostat se třeba blíže k jádru problémů, kvůli kterým jste začal Rivotril brát.

 

Každopádně - každý to má jinak, toto jsou nějaké obecné rady a určitě se jimi nemusíte řídit. Může vám fungovat třeba i to, že budete trochu morbidní.)

 

Držím vám palce, kdyby něco, ještě se ozvěte!

 

T.E.

 

DMS

Zpět